Fotopomůcky (vychytávky, ochrana techniky)

Píše mi celá řada lidí co fotografuje a sdružuje se na nikonclub.cz abych ke svému článku ohledně ochrany fototechniky zveřejnil i nějaké fotografie s popisem. Ačkoliv jsem doufal, že se do toho nebudu muset pouštět a že fantazie spoluobčanů dopraví potřebné know-how na základě psaného textu, tak tomu tak není :-)
Odkaz na článek v diskuzi je zde: http://www.nikonclub.cz/forum/nikonclub/obleceni/ochrana-drahe-techniky#.UySR64X8Kic

Na této stránce zveřejním také i jiné vychytávky, ne jen ochranu techniky i když musím přiznat, že sem kvůli lenosti zdaleka nedám vše. Třeba maskovací stan, který jsem po 2 letech používání kompletně přepracoval se ani nedá rozumně nafotit, to chce instruktážní video co jak a proč a to po mne fakt nechtějte. Ostatně mnohé věci lze koupit třeba zde : http://www.fotopomucky.cz/  i můj původní Ameristep pochází odtud, ale docela jsem ho překopal a hodně vylepšil, protože původní řešení asi vzniklo domněnkou nikoliv reálnou zkušeností, tu člověk získá až v přírodě a používáním. Pak zjistí co všechno je podceněno, co by chtělo jinak atp. Stačí trocha šikovnosti a fantazie, kupu maskáčoviny, síťoviny a dostatek suchého zipu a šikovnou maminku se šicím strojem a nakonec celý víkend času na šití. Až bude lepší počasí tak sem dám fotku celku, ale detaily a vnitřek ne, tu trochu volného času co mám chci věnovat reálnému focení. Následující snímky nejsou žádné umění a mají pouze dokumentační charakter.

 

1) popruhy na tělo. Dost často mi standartně připnutý popruh vadil a jindy když byl dole zase chyběl. Takto lze elegantně problém vyřešit. Ovšem pozor, na některých modelech DSLR kroužek od klíčů naráží do těla a časem se umí prodřít skrz povrchovou úpravu až na hořčíkové tělo. Proto na ostatních DSLR jsem zachoval původní, toto je z počátků mého "bádání" :-)  Kliknutím na obrázek se načte ve vyšším rozlišení 1280px.


často tedy mívám různé popruhy od modelů na různých modelech, takže z D300 na D3s, ale myslím, že to těm fotoaparátům moc nevadí ;-)

2) naprosto dokonalá věc od firmy Phottix. Bohužel se už nevyrábí. Upraveno je to zejména o karabiny, aby byla manipulace snadná. Hlavně dbejte na kvalitu karabin, musí být ocelové a opravdu pevné. Nezapomínejte , že na tom mnohdy visí statisíce!


výhoda je v tom, že váha techniky je rozložená po celém těle a tak focení celodenního leteckého dne, či svatby je snesitelným zážitkem. Dřív bez toho jsem byl večer úplně dobitý a krk jsem necítil.
Teleobjektivy se standartně přichytí za stativovou patku. Pokud tam máte destičku do Gimbal hlavy, tak ta obvykle nemá závit nebo ani nemá tzv. "maso" kam jej udělat. Takže nezbývá než destičku pokaždé sundat a pokud jste tak líní jako já, tak si raději necháte vyfrézovat speciální destičku na zakázku , která onen závit má a tak jí pak není třeba sundavat. Docela fajn, pokud potřebujete často střídat stativ a běhat s teletem.

3) Standartní ochrana objektivů od Martina Haleše (www.martinhales.com) akorát rozdělena na jednotlivé sekce, aby šlo lépe manipulovat s ostřením, či zoomem apod. Pan Haleš to prodává v kuse, což má své výhody, ale pro moje podmínky to nebylo úplně ono.

4) Moje řešení pro malé a střední objektivy. Nic světoborného, prostě "home made"

 
zde Nikkor 85/1.8G s ochranou i na sluneční cloně. zejména svatba je rizikový business, tam si štrejchnout o zeď objektivem nebo z boku něčím praštit není nouze. Neoprén to dobře pobere.
Ještě jednu výhodu má ten neopren, a to je, že nikdo netuší jaký případný klenot se pod tím ukrývá a zbytečně nenechavce neláká. V zemích rozvojového světa boahtí stačí když je na tom Nikon nebo Canon (synonimum drahý) a můžete mít zaděláno na problém.
Při cestách do těchto krajů doporučuji i přelepit černou páskou logo výrobce. Doporučení od kamaráda co jezdí často do Jižní Ameriky.U irisových clon je to vcelku problém na to vyrobit neopren, takže jsem to neřešil vůbec. Každopádně to nejdůležitější je pod ochranou. Nejde jen o mechanickou ochranu, ale dobře i povětrnostní. Neopren dokáže dobře ochránit i před vodou za lijáku!
Podle mne neopren i působí jako tepelný izolátor a tudíž v mrazech by mohl také pomoci ve smyslu menší ztuhlosti mechaniky. Je to ale čistě jen moje doměnka.

5) I ostatní příslušenství potřebuje mechanickou ochranu už jen proto, že v batohu tolik kapsiček není a musíte to dát k jiným věcem a pak není nouze o poškrábání, vrypy a další nepříjemnosti. Řeším to takto třeba u dálkové spouště nebo odpalovačů blesků. ty tady na snímku nejsou, protože v době pořízení snímku právě dováděly svůj podíl práce :-)


kapsička kterou lze uzavřít díky suchému zipu. Při šití pamatujte dopředu. Nejprve našiju co je uvnitř a pak teprve to sešiju dohromady. Kapsičky se obvykle šijí naruby a pak se převrátí aby ten šev byl uvnitř.

6) Stativy - nezapomeňte na stativy, ty hlavy se také snadno při transportu poškozují a pokud jste nuceni jich tahnout víc, tak je dobré na ně navlíknout rouru z neoprenu a je to ok.

Hlava je v zimně tak ledová, že ani tento doplněk není na škodu. Na to člověk přijde až když nad ránem při -11°C mrzne ve stanu čekajíc na foto úlovek a ne vždy se vše v rukavicích dobře ovládá, zejm. fotoaparát.

7) Vaše technika je obvykle dosti drahá a gauneři to dobře ví, já tedy mám vždy u sebe společníka od firmy Smith&Wesson .38 Special
Nemusí jít vždy o ochranu před gaunery, pokud se pohybujete v přírodě, nikdy nevíte na co narazíte a s čím bude problém. Takže palná zbraň a dobrý nůž je nutnost.při cestách do zahraničí pamatujte na platnou legistlativu! Obvykle nemůžete zbraně tahat do jiných států pokud na to nemáte příslušná povolení.

8) výborná pomůcka je si vyrobit několik různě dlouhých takovýchto stahovadel. Oceníte je zejména při transportu techniky do přírody, převozu, ale třeba i tak banální věci jako stáhnout kus křoví nebo větví do boku aby se lépe fotilo v přírodě. Pak to lze zase vrátit do původního stavu. Vozím i kousky suchých zipů, provázky, dráty a dokonce hřebíky. Multitool (třeba "švýcarák" nebo i jiný) je samozřejmost. Malá pilka se hodí na překážející větve atd...ta přezka stojí nějakých 30 CZK a metr pásku asi 8 CZK - levné a opravdu nervy šetřící vychytávka!

veškeré komponenty jako karabiny, zdrhovadla, pásky, maskáč a suchý zip lze koupit zde http://kutil-florenc.cz/
Neopren ten jsem si objednal u výrobce www.kinetic.cz