Nikon TC-20E III

Verdikt, no spíš ten si asi každý musí udělat sám z testovacích snímků.
Podle našeho soudu je kresba stejná s TC-17E II. Ovšem 30% ohniskové vzdálenosti už může být pro někoho zajímavé, zejména u objektivů 400/2.8 kde to udělá 120mm rozdíl. Takže je na vašem uvážení zda investice cca 14 tisíc za to stojí. Nový konvertor je o chlup lepší, řekl bych o fous méně aberuje a dává trochu více detailů. Ohledně detailů jeho náskok vzrůstá s clonových číslem.
FX je ke staršímu TC shovívavější a rozdíl není tak markantní, kdežto na DX bych řekl, že ano. Pokud s TC20xxxx můžete fotit na f8 (f11) tak nová generace vám přinese více detailní kresbu cca o 15% , ale to fakt odhaduji s nasliněným prstem :-)
Asi by bylo zajímavé provést test s Nikkor 300/2.8 AF-S VR II , ke kterému je přímo designován a zde by mohli být výsledky přímo excelentní (Nano vrstvy, asférický člen na konci kompletu...)

U kombinace s Nikkor 70-200/2.8 a TC-20E III je asi už lepší vypnout VR, neb jsem nabyl dojmu , že snímky jsou nějaké roztřesené (zcela subjektivní pocit). Zde oproti TC-17E II není příliš velký rozdíl v ohnisku (340 versus 400), ale kresba zejména na nižších clonách je lepší u TC-17E II.

!!! Upozornění: TC od Nikonu jdou prakticky nasadit jen s objektivy Nikkor, na objektivy Sigma se mi je skutečně nasadit nepodařilo a ani to nedoporučuji kvůli možnému poškození zadních členů objektivu popř. předního členu telekonvertoru.