Malý soukromý test objektivů Tokina 12-24/f4 ATX-PRO DX a Nikkor 17-35/2.8 AF-S


Tokina 12-24/f4 ATX-PRO (DX)  1.generace (existuje II. a je opticky lepší)
Cena: 11990,- vč.DPH
Bazarová cena: 7.500,-
Nikkor 17-35/2.8 AF-S
cena: cca 45.000,- vč.DPH
Bazarová cena: >25.000,-

Asi si mnozí řeknou, co jsem to za magora, že porovnávám neporovnatelné asi jako Škoda Fabia a Audi A6. Nic méně hned uvedu proč.

Ačkoliv Tokina je určena na DX snímače, tak je zajímavé pozorovat, že již od nějakých 17mm ohniska vykreslí i plnoformátový snímač a to mne vedlo k myšlence toto reálně vyzkoušet.
Stalo se mi nedávno při focení zámku v Náměšti nad Oslavou, že pevný objektiv 20mm/2.8 mi nestačil na to abych tam dostal to co potřebuji. Kvůli 17mm ohniska se mi ale ani náhodou nechce kupovat tak drahý objektiv jako je Nikkor 17-35/2.8. Od 20mm nahoru vlastním celou plejádu objektivů s pevným ohniskem a s výbornou kresbou. Nosit dříví do lesa nehodlám. Z dob co jsem fotil na DX mám stále tuto Tokinu (+ Nikkor 18-200 VR) a i když se mi porouchala zapadlým uvolněným šroubkem, tak jsem jí nevyhodil a dobře udělal. Nechal jsem ten objektiv opravit v autorizovaném Tokina servisu.

Tedy myšlenka je taková jestli když zacloním Tokinu na krajinářských f8 o kolik bude horší nežli Nikkor , který by měl být to nejlepší na trhu? Kamarád tento Nikkor vlastní, tak jsem k němu zajel si to vyzkoušet.
Výsledek je takový, že na plnou díru tj. Tokina na f4 a Nikkor na f2.8 jasně vede Tokina, Nikkor překvapil, že kdybych to fotil dnem od láhve, tak by to vypadalo obdobně - beru to, že to není úplně správné poměřování, ale pro zajímavost.

Co mne zajímá jsou vyšší clonová čísla, takže jsem vybral f8, viz. ukázky. Ukázky jsou za použití běžných úprav v LR, mám i bez úprav, ale v praxi mne to nezajímá, jde mi o to, co z obou dokážu vyždímat bez dodatečných investic.
Jak je vidět, tak Tokina logicky ztrácí v nejzašších rozích a stále je vidět drobná vinětace, tady Nikkor vede. Taky je o poznání větší a těžší a hlavně konstruován pro FX :-) Ovšem kresba ve středu a do značné míry až ke krajům je prakticky shodná.
Nikkor vede mikrokontrastem, ale kresba je tak nějak podobná a na běžné fotografii není poznat. Musím samozřejmě přiznat, že u Tokina jsem musel zvolit jako krajní mez 18mm, kdežto u Nikkora bylo snadné zajet se zoomem až na doraz. Na snímku domu jsem potom omylem posunul zoom na 19mm u Tokiny, kdežto u Nikkora zůstalo oněch 17mm, holt moje chyba, přeci jenom trefit se na přesných 17 nebo 18mm u Tokina není tak jednoznačné.
Tak jako tak posuďte sami, že optický rozdíl mezi lacinou Tokinou a super drahým Nikkorem nejsou nijak zásadní a to je to zajímavé. Také by bylo zajímavé mít možnost vyzkoušet druhou generaci Tokina, která by měla být opticky ještě lepší. Za ty peníze vážení?!

Tokina 12-24/4 ATX-PRO Nikkor 17-35/2.8
po úpravě snímek z Tokina (po kliknutí na obrázek plná velikost)   vpravo snímek z Nikkora oba snímky clona f8

 

Tokina 12-24/4 ATX-PRO Nikkor 17-35/2.8

to samé: Tokina 19mm (omyl) a Nikkor 17mm oba snímky clona f6.3 (Nikkor v krajích taky žádný zázrak)