Test Nikkor 200-500/5.6E VR a jeho porovnání s rivaly jako je Nikkor 200-400/4 VR2 či Tamron 150-600/5.0-6.3 VC


VERDIKT


jak je patrné tak se i v Tamrac Expedition 8x nechají oba objektivy odnést. Uprostřed Nikkor 200-400/4, nahoře Nikkor 200-500/5.6.
Nový objektiv je docela skladný, že?

Tamron 150-600/5.0-6.3
překvapily mne rozměry a hmotnost tohoto objektivu, opravdu velmi skladné a lehké. Mechanická odolnost a provedení je odpovídající ceně, tudíž slabší. Další nevýhodou je poměrně malá světelnost. Nic méně objektiv překvapil svojí ostrostí. Podrobnou recenzi na tento objektiv najdete u kolegy Jaroslava Kortuse www.makofoto.cz

Nikkor 200-400/4
Nemyslím si, že z předchozích stránek je třeba dlouze hovořit. Výsledek je jasný. Clona f4 nepřináší skoro žádné výhody, protože na tuto clonu je profesionální objektiv poměrně dosti měkký nebo nespolehlivý AF a i hloubka ostrosti je zoufale malá. Výhodu by mohl přinést při focení vzdálenějšího objektu, kdy by bylo možné použití clony f4.0, otázkou stále zůstává kresba... Čeho jsem si všiml, tak je výrazná vinětace na plnou díru u tohoto objektivu, to nový 200-500 na f5.6 má o poznání nižší, ale je pravda, že s vinětací se v postprocesu bojuje vcelku snadno.
Jeho další výhodou je asi o 15% (místy až o 40%) rychlejší ostření a to bez ohledu na světelné podmínky. Na kratších vzdálenostech pod 10m jsou oba objektivy srovnatelné, ale přeostřování u řeky na letící ptáky z jednoho břehu na druhý, zde jednoznačně vede 200-400/4 oproti 200-500/5.6.

Nikkor 200-500/5.6
Nový objektiv je tišší při přeostřování. Má elektronickou clonu, která má obrovskou výhodu v přesném clonění a hlavně nižší hlučnost! Tělo nemusí mrskat tou páčkou u bajonetu aby ovládalo mechanismus clony. Takže to méně plaší zvěř!
Hmotnost a vyvážení nového skla je opět výhodou. Umím si představit šoulačku v lese nebo focení celý den na airshow. S rivalem 200-400/4 si to neumím představit. Je o víc jak 1kg těžší a ještě nevyvážen, má hrozně těžký předek, takže má tendenci vypadávat z ruky.
Jsem hodně zvědav na VR režim Sport, ještě jsem netestoval. Objektiv je citelně rychlejší na ostření po přepnutí od 6m na nekonečno. Kresba je vynikající už od otevřené clony tj. f5.6!
Objektiv má u bajonetu gumové těsnění. Bohužel díky vysouvání tubusu lze očekávat časem nečistoty jak v optice tak na sensoru DSLR. Jako mínus vidím absenci Nanocrystal coatingu, to by snad už moc cenu nezvýšilo a přineslo by to ještě lepší optické výsledky.
Stativová patka je součástí balení a je kvalitní, takže toto je v pohodě. Autofocus má hodně nevyrovnaný výkon, často nepochopitelně je dosti pomalý a jindy zase dostatečně rychlý.
Nemohu vyloučit, že můj kus ještě nebyl servisován novým firmware a to i přes slovní ujištění prodejce v Megapixelu. Toto ještě musím ověřit a nechat si písemně potvrdit, že můj objektiv byl již servisován. Pak teprve bude možné stvrdit tvrzení.
aktualizace 26.10.2015: Ano můj objektiv má již nový firmware dle sdělení servisního střediska Nikon. Tak to bohužel znamená, že jsou chvíle, kdy tento objektiv rychlé pohyby a přeostřování prostě nestíhá :-(


Podrobnou spíše technickou recenzi na tento objektiv najdete u kolegy Jaroslava Kortuse www.makofoto.cz

ANO jsem s tímto objektivem velmi spokojen, skoro se mi nechce věřit, že tohle Nikon vypustil ven aby podstřelil svoje profi objektivy Nikkor 80-400/4.5-5.6 G VR2 a 200-400/4 VR2, zejména při neustále úchylnějším trendu zvyšování cen. Takže ještě jednou Bravo Nikone, tohle se fakt povedlo! Už se těším co přinese nová D5.


ještě pár ukázek pro srovnání, foceno v lese za poměrně dosti málo světla:
F  F  F


Začátek testu

© 2015, Marcel Špeta | www.2msoft.net | www.macek-photo.cz